in the test kitchen: foolproof granola bars.

2 03 2011

good granola bars are expensive. you know, the kind that actually fill you up for more than a nanosecond, and that contain ingredients not synthesized in a laboratory? i will pay upwards of $2 for a really good granola bar, and i’m not ashamed to admit it. although i probably should be…

a while back, chris over at part time vagabond gave me an assignment to make my own granola bars. i’m not much of a baker, and assumed that the experience would be terrifying and catastrophic. but as it turned out, it was actually  pretty easy and very delicious, with minimal emotional (or physical) scarring.

now, i’m OBSESSED with home made granola bars (sorry nature valley, we’re breaking up).  the recipe i used was obscenely easy, and pretty much impossible to fuck up (even if you cook them too long, they just become crunchy granola bars instead of chewy), but i finally feel ready to make something a little more complicated- does anyone have a granola bar recipe that they love?

i am also searching for interesting flavor combinations.  i’m looking for great innovation in the world of flavor combinations. can i put cheese popcorn in granola bars? skittles? nori?





peligro! : why i can no longer go to whole foods.

31 01 2011

i rarely plan to go to whole foods. as a relatively new vegetarian still vainly attempting to recreate meat on her dinner table, sometimes i do find myself needing to get a specific item or two that i can only find contained within their four posh and perfectly manicured walls (have you seen their produce displays?)… but very rarely. usually, i find that i end up there accidentally (usually with a wealthier and far more health conscious friend), as a victim of  a “do you mind if we pop into the whole foods for a sec, i just need to grab some tomatillos and a cask of bulgur?” situation.

yet however i wind up there, the result is ALWAYS THE SAME. i can literally not enter through those sliding doors for more than 1 minute, without spending at least $20 (usually, on a single 10 lb. salad). like somehow, $20 is the cost of the ferry ride to get to the other side of the pricey health food river styx. as my ENTIRE GROCERY BUDGET FOR THE WEEK IS $30, this is clearly a problem.

well, that problem occurred yet again today. after a fantastic coffee date with my friend rob, he uttered the dreaded ” just need to pop in and grab a few things!”. in theory, i was supposed to drop him off there and keep on walking toward home base, but it was cold… and we were still talking… and ooh are those blackberries on sale for 2/$5? just like that i was in the door with a stack of produce in my hand grabbing whatever else seemed like a good idea at the time: seaweed & tamari rice cakes? faux buffalo wings? strawberry soy protein shakes? certainly nothing that would pass as a meal or that even have any real nutritional value.

today’s damage- $31. SURPRISE!!! MY ENTIRE FUCKING GROCERY BUDGET! and save for two bags of fake beef tips intended for making stroganoff, everything else was completely unnecessary.  in my universe, that whole store is just one big ass impulse buy. Read the rest of this entry »